Nový stavební zákon plný fikcí

Nový stavební zákon – opravdu poběží vše samo a já bude bez práce?

Poslanecká sněmovna schválila 26.5.2021 nový stavební zákon (NSZ), který nyní musí odsouhlasit Senát. Návrh zákona, jak již to bývá, při projednání doznal řady změn. Uvidíme, jak se zachová senát a jaký bude výsledek.
Tento článek reflektuje dosavadní informace a neřeší technikálie „jak se to bude dělat“. V tom zatím není jasno. Účinnost zákona by měla být 1.7.2023.
Při letmém seznámení s principy NSZ to vypadá jednoduše: stavebník vyplní žádost a s dokumentací ji elektronicky odešle na stavební úřad. Ten se o vše postará, získá všechny souhlasy a stavebníkovi vydá automaticky v expresní lhůtě povolení.
No, pokud by to tak bylo, tak by mé služby nebylo komu nabízet. Myslím, že NSZ je vize, k jejímuž naplnění bude ještě dlouhá cesta. Takže se nebojím….
Nejsem právník a tak jsem sepsal několik principů, jak by to mělo fungovat. Nebudu se k nim blíže vyjadřovat, protože technikálie nejsou a mám pocit, že nikdo nic neví. Také nevíme, jaká bude konečná podoba zákona.

Lhůta pro stanovisko 30dnů, jinak fikce souhlasu

Nový stavební zákon zavádí lhůty tam, kde dnes chybí nebo byly dány obecným principem ze správního řádu („vyřídit bez zbytečného odkladu“). Dotčené orgány budou muset dodržovat 30denní lhůtu, kterou lze v určitých případech prodloužit o dalších 30 dní (v případě, že se orgán bude muset podívat na místo stavby. To si nepochybně vždy zdůvodní, takže počítejme s lhůtou ne 30, ale 60 dnů. Pokud lhůtu na vydání vyjádření, koordinovaného vyjádření a závazného stanoviska nedodrží, bude se mít za to, že souhlasí a nemají žádné připomínky. Tento mechanismus známý jako fikce souhlasu.

Apelační princip – odvolací orgán bude muset ve věci rozhodnout

Už žádný ping pong mezi úřady (říká tvůrce zákona – Ministerstvo pro místní rozvoj). Stavebník se už nebude muset bát, že se proti rozhodnutí stavebního úřadu někdo odvolá a úřady si jeho případ mezi sebou budou přehazovat jako horký brambor. Zákon zavádí apelační princip, který stanoví, že odvolací orgán bude muset ve věci rozhodnout. Toto vypadá dobře, ale bude odvolací orgán „hrdina“ a potvrzovat rozhodnutí nebo se je bude alibisticky radši rušit – nějakou záminku (chybku v rozhodnutí) si vždycky najde.

Jeden stavební úřad – zaniknou speciální stavební úřady

Současný model stavebních úřadů je nepřehledný a komplikovaný, jelikož kromě obecných existuje i řada speciálních stavebních úřadů pro různé druhy staveb, jako jsou speciální, vojenské, drážní či vodoprávní (studna, čistička odpadních vod …).
Základním stupněm stavební soustavy se stanou krajské stavební úřady sídlící v krajských městech s územními pracovišti v obcích. Bude snaha zachovat umístění úředníku tam, kde jsou dnes – ve stejných budovách, kde v současné době pracují.

Integrace dotčených orgánů

V zájmu ochrany přírody i památek do nové stavební soustavy nebudou zcela integrovány některé dotčené orgány, jako Agentura ochrany přírody a krajiny v otázkách zvláště chráněných území, nově se však bude vyjadřovat jen jedním dokumentem a ne několika, jak bylo běžné doposud. Orgány památkové péče budou integrovány částečně, a to v ochranných pásmech nemovité kulturní památky, nemovité národní kulturní památky, památkové rezervace nebo památkové zóny. Ostatní procesy týkající se památek zůstanou nadále v kompetenci orgánů státní památkové péče. Do Nejvyššího stavebního úřadu nebude integrován Hasičský záchranný sbor. Žádný z těchto orgánů se však nevyhne přísnému dodržování lhůt, a i pro ně bude platit fikce souhlasu. ROZUMÍTE TOMU? VÍTE, KOLIK STOJÍ VAŠE NERVY?

Sdílení úředníků na dálku

Nová státní stavební správa umožní sdílení úředníků na úrovni krajů, což má přispět k dodržování lhůt. Díky digitalizaci nebudou muset úředníci cestovat, naopak ze svého úřadu budou schopni řešit žádosti na dálku.

Stavební úřad vyřídí všechny dokumenty sám

Dnes stavebník obvykle potřebuje územní rozhodnutí a stavební povolení, nezřídka i vyjádření vlastníků dopravní a technické infrastruktury a závazná stanoviska a vyjádření dotčených orgánů. S NSZ bude potřebovat pouze jedno povolení jediného stavebního úřadu, které bude možno při splnění stanovených podmínek vydat v rámci zcela nového institutu tzv. zrychleného řízení. V rámci tohoto procesu může stavební úřad vyřídit téměř všechny dokumenty, které si dnes zajišťuje stavebník sám.

Elektronický styk

Všechny úkony mezi stavebníkem, stavebním úřadem, dotčenými orgány a vlastníky veřejné dopravní nebo technické infrastruktury budou probíhat elektronicky. Základním komunikačním prostředkem bude Integrační platforma stavebního řízení a Portál stavebníka. Místo papírové žádosti s desítkami příloh, potvrzení a razítek nově stavebník podá žádost elektronickou, kterou do systému nahraje včetně projektové dokumentace.

Závěrem si neodpustím jednu poznámku:

Bude vše tak dokonalé, že to poběží samo? Nemyslím si. Při zajišťování stanovisek je běžné, že dotčené orgány požadují něco v dokumentaci upravit, doplnit, změnit tak, aby mohly vydat rozhodnutí nebo stanovisko. Takže se stavebníkem nebo jeho zástupcem komunikují. Jak to bude podle NSZ, když dostanou elektronicky žádost od stavebního úřadu, aby se vyjádřili a něco se jim nebude líbit? No vydají negativní stanovisko. A stavební úřad jako robot automaticky žádost o povolení zamítne….

Potřebujete poradit – zeptejte se !

KONTAKTUJTE MĚ

Kontaktujte mě pro nezávaznou konzultaci, která povede ke zjištění, v jakém směru a jak Vám mohu pomoci s Vaším projektem. Konzultace je zdarma.

Můžete mi zavolat, napsat e-mail nebo použít kontaktní formulář. Ozvu se Vám co nejdříve.

Ing. Tomáš Hampl
hampl@developservis.cz
+420 731 547 821