Chci stavět (a to je jediné, co zatím vím a mám)

Rozhodli jste se, že chcete bydlet ve vlastním domě. Jak to zařídit?

Je to zdánlivě jednoduché:

  • Koupíte pozemek
  • Necháte si udělat projekt
  • Vyřídíte povolení
  • Postavíte
  • Zkolaudujete
  • Bydlíte

Každý z výše uvedených bodů je zdánlivě jednoduchý a jasný, ovšem jen do chvíle, než se do něj pustíte. Pokud je to Váš první stavební projekt, tak pro Vás bude vše nové. A budete se setkávat s profíky (realitní makléř, projektant, dodavatel stavby), kteří, když budou chtít, Vás oblafnou, kdykoliv se jim zalíbí.

ĎÁBEL JE UKRYT V DETAILU

Koupě pozemku – vše co Vám řekne realitní makléř si ověřte! Realitní makléř sleduje hlavně svou provizi, o Vaše dobro mu jde až v dalším plánu.

  • Prostudujte si celé LV (list vlastnictví) na pozemek, který chcete koupit. To co Vám poskytne internet zdarma je zkrácený výpis z LV – neobsahuje důležité údaje o pozemku, např.  jestli na něm nevázne věcné břemeno, zástavní právo, exekuce atd.. Pokud  se pozemek nachází v chráněném území (např. CHKO) je dále potřeba zjistit podmínky pro výstavbu. Na výpisu je napsáno, o jakou ochranu území se jedná. LV získáte na Czechpointu (většina pošt nebo obecních úřadů) nebo na katastrálním úřadu. Potřebujete vědět číslo pozemku a název katastrálního území.
  • K pozemku by měl být přístup (nebo by měl mít možnost napojení) po veřejné (obecní) cestě. Pokud je přístup po cizím pozemku (byť po vyježděné cestě), tak to může přinést nedohodu s vlastníkem a komplikace! Slova makléře o tom, „že právo cesty je vydržené, že nic nehrozí“ si radši ověřte u advokáta. Většina sousedských sporů je o přístupu na pozemek.
  • Zbystřete, je-li pozemek do 50 m od lesa! Kromě toho, že z lesa může „vypadnout“ vzrostlý strom na Vaši stavbu, tak pro umístění stavby v ochranném pásmu lesa potřebujete závazné stanovisko úřadu a to také nemusíte dostat (není na něj nárok!!!). Stavbu lze zpravidla umístit ve vzdálenosti min. 25 m od hranice lesa.
  • V dnešní době je mnoho stavebních pozemků blokováno tím, že je v jeho okolí už hodně staveb, tím pádem je nedostatečná kapacita cest a odbor dopravy (nebo obec) mohou další zahuštění zamítnout nebo po Vás požadovat stavební opatření na komunikaci (např. výhybny). Je-li pozemek na okraji zástavby, zeptejte se pro jistotu na příslušném dopravním úřadu, jestli stavbu povolí.
  • Pod pozemkem mohou být inženýrské sítě. Nemusí být nikde zapsány. Na příslušném úřadu pro územní plánování by měly být k dispozici územněanalytické podklady. Všichni správci sítí jsou povinni tam dávat informace o svých zařízeních. UAP se aktualizují každé dva roky. Jde o orientační informaci.
  • Územní plán – tady se ukrývá nejnebezpečnější Ďábel! Územní plán má obecně textovou a grafickou část. V grafické části (Hlavní výkres) uvidíte barevné (a případně jiné) údaje o využití pozemku. Podle barvy identifikujete funkční využití pozemku a případné omezení v budoucnu (např. plánovaná silnice). V textové části najdete podmínky, co může být v té které funkční ploše postaveno. Ďábel se skrývá ve složitosti (zejména v posledních letech schvalovaných) územních plánů. V rozsáhlém dokumentu mohou být ještě někde uvedeny omezující podmínky pro výstavbu (např. požadavek na zpracování územní studie, výstavba v další etapě (až bude jinde zastavěno), povolení stavby až po vybudování silnice, kanalizace, vodovodu… Proto VŽDY navštivte úřad územního plánování a tam se zeptejte, co na konkrétním pozemku lze a nelze postavit. Také se tam dozvíte, zda neprobíhá změna územního plánu, která se případně může dotknout Vašeho záměru.

Potřebujete poradit – zeptejte se !

KONTAKTUJTE MĚ

Kontaktujte mě pro nezávaznou konzultaci, která povede ke zjištění, v jakém směru a jak Vám mohu pomoci s Vaším projektem. Konzultace je zdarma.

Můžete mi zavolat, napsat e-mail nebo použít kontaktní formulář. Ozvu se Vám co nejdříve.

Ing. Tomáš Hampl
hampl@developservis.cz
+420 731 547 821